Кошик
488 відгуків
+380 (99) 604-41-77
+380 (68) 975-37-51
+380 (63) 486-95-69
бульвар Вацлава Гавела, 8, Київ, Україна
АНТАРЕС

Як слід поводитися з пневматикою попереднього накачування (PCP)

Як слід поводитися з пневматикою попереднього накачування (PCP)

Як випливає з назви, пневматика з попереднього накачування (або PCP від англ. Precharged Пневматики) отримує енергію для пострілу за рахунок заздалегідь накаченого в резервуар повітря під тиском, на відміну від традиційної пружинно-поршневий, де тиск створюється в момент пострілу ходом поршня і стиском повітря перед ним.

Ось основні переваги PCP порівняно з пружинно-поршневий:

  • Немає рухомих частин, таких як поршень і манжета, а звідси менше знос гвинтівок і пістолетів, вище точність стрільби, не страждають оптичні приціли.
  • Не потрібно переламувати ствол для взведення, що в пружинно-поршневих з часом негативно позначається на з'єднаннях ствола зі ствольною коробкою.
  • Можна робити не один, а цілу серію пострілів з однієї заправки.
  • Виходячи з попереднього пункту, PCP-гвинтівки часто обладнані магазинами, що дуже зручно. У традиційних гвинтівках сенсу в магазинах немає.
  • Високий тиск (як правило близько 200 - 250 атмосфер) забезпечує дуже високу початкову швидкість кулі. Деякі зразки дульною енергією істотно перевершують навіть найпотужніші переломні моделі (пружинно-поршневі гвинтівки по швидкості практично не перевищують 400 м/с для куль вагою 0,50 м, у той час як, наприклад, Quakenbush здатна штовхнути кулю 8,5 г зі швидкістю 260 м/с, а для кулі 0,50 м цей показник відповідно склав би понад 1000 м/с)
  • Можна залишати накачаними на будь-який термін (і навіть рекомендується виробниками завжди тримати в резервуарі половинне значення тиску). Якщо ж "забути" розрядити пружинно-поршневу гвинтівку, це може призвести до заміни крученої пружини, яка, довго перебуваючи в стислому стані, буде не здатна ефективно розтягуватися і штовхати поршень.

Є і недоліки:

  • Високий тиск - ризик для користувача. Необхідно дотримуватися обережності.
  • Необхідно додатково придбати насос або балон.
  • Ціна зразків в рази перевищую ціну пружинно-поршневих, плюс недешево коштують необхідні для заправки насоси, а, тим більше, балони.

Заправка проводиться, як правило, повітрям. Вкрай важливо пам'ятати - ніколи і ні за яких обставин не заправляйте PCP киснем. Навіть при відсутності рухомих частин в пневматиці попередньої накачування завжди є певна кількість мастила, яке під тиском запалиться, що в поєднанні з замкнутим і стисненим киснем перетворить гвинтівку в бомбу, смертельно небезпечну для стрільця і оточуючих.

PCP зброю можна накачувати вручну насосом, або, у якості альтернативи, можна придбати балон високого тиску.

 

 

Переваги балона очевидні - немає необхідності витрачати зусилля на накачування, а потім з тремтячими руками приступати до стрільби по мішенях. Балон заправляється заздалегідь в сервісних центрах обслуговування аквалангів або, як варіант, за приватною домовленістю в пожежних частинах; ціна заправки досить низька, від 50 (або навіть нижче) до 100 грн. В балон на станції закачується повітря до 300 атмосфер, що, при ємності, наприклад, 5 літрів вистачить на 25-28 заправок, яких середньому стрілку вистачить на сезон з квітня по жовтень.

 

 

З іншого боку, якщо стрільба проводиться у віддаленому від заправних станцій місці, то для автономності краще підійде насос високого тиску. Крім того, ціна насоса і балона може відрізнятися в два і більше разів на користь насоса.

З особливостей використання:

  • Балон необхідно раз в 5 років передавати на сертифікацію, де його перевірять, що дуже важливо для безпеки користувача. Вартість сертифікації не висока, близько 100 грн.
  • Для застосування насоса користувачеві бажано важити хоча б понад 80 кг.

Насос або балон з'єднують з резервуаром гвинтівки за допомогою шланга і штуцера. Штуцери для кожної гвинтівки індивідуальні і завжди йдуть в комплекті з нею.

Існує два види з'єднань - різблення

і квік (від анлийского quick, швидкий).

 

 

Перше більш надійне, а друге зручніше, особливо, коли стрілець володіє декількома зразками PCP-гвинтівок. Якщо у вас штуцер представляє один вид з'єднання, а насос або балон - інший, вам доведеться придбати відповідний перехідник, так званий фостер.

 

 

Зверніть увагу: незважаючи на те, що гвинтівки оснащуються вбудованими манометрами,

при накачуванні стежити за тиском необхідно тільки на манометрі самого пристрою накачування, насоса

або заправної станції балона.

Це рекомендація всіх виробників зброї попереднього накачування. Манометр на гвинтівці служить тільки для оцінки залишкового тиску при стрільбі, не при заправці. Справа в тому, що в разі витоку повітря в самому манометрі під склом утворюється високий тиск, який видавить скло, і воно вилетить в обличчя на величезній швидкості. Тому рекомендується під час заправки не тільки не дивитися на манометр під прямим кутом, але і взагалі відвертати його в напрямку, де немає людей або цінних предметів.

Вкрай важливо пам'ятати - після заправки в шлангу, що з'єднує насос або балон з резервуаром гвинтівки, також перебуває повітря під високим тиском. Заборонено від'єднувати шланг від резервуара, попередньо не стравив тиск з шланга спеціальним гвинтом скидання тиску.

В іншому випадку шланг може різко вирватися і вдарити користувача. Відомі випадки переломів носа, позбавлення ока і так далі. Рекомендується використовувати захисні окуляри в процесі заправки.

Отже, гвинтівка заправлена і час зарядити кулями магазин. Є нюанси, про які необхідно знати. Наприклад, магазин перед спорядженням потрібно звести, тобто попередньо прокрутити кришку магазину, зазвичай прозору, навколо своєї осі.

Потім в отвори магазину вкладаються кулі одна за одною, провертаючи кришку, причому перша куля, в залежності від виробника гвинтівки, може вкладатися із зворотного боку спідницею вперед.

Всі ці подробиці необхідно вивчити, прочитавши інструкцію, що додається до зброї .

Щоб поставити на місце магазин, потрібно попередньо подати назад затвор.

Після установки затвор повертаємо вперед, і перша кулі досилається в патронник.

Можна знімати з запобіжника і стріляти, після кожного пострілу пересмикуючи затвор (напівавтоматичні PCP автономно пересмикують затвор після кожного пострілу). Після закінчення куль затвор вперед подати вже не можна, це сигнал до того, що магазин потрібно витягувати і перезаряджати.

Переходимо безпосередньо до стрільби. Здавалося б, тут все просто, натискай та стріляй. Але саме в процесі стрільби з PCP виникають для стрільця найбільші складності, до яких краще підготуватися заздалегідь.

Отже, гвинтівка заправлена по максимуму, але при перших пострілах гвинтівка буквально "плює" кулями з дула, не долітаючи до мети, потужність зброї дуже низька. Це відбувається з-за того, що підвищений тиск у резервуарі не дає клапану відкритися на час, необхідний для впуску в канал ствола достатньої порції повітря.

З кожним наступним пострілом тиск в резервуарі буде падати, клапан відкриватися на все більш тривалий час, а гвинтівка буде набирати потужність. І тут проявляється головна унікальна особливість PCP: здавалося б, чим нижче тиск, тим більше повинна падати швидкість кулі, але на практиці з падінням тиску клапан відкривається на всі великі відрізки часу, випускаючи в канал ствола все більше повітря. В результаті система врівноважується, і гвинтівка видає серію пострілів з однаковою швидкістю, і так до тих пір, поки тиск не впаде настільки низько, що тривалий відкриття клапана вже не дає ніякого ефекту, а швидкість падає остаточно.

Якщо намалювати графік, де на горизонтальній осі нанесені порядкові номери пострілів, а на вертикальній - початкова швидкість кулі, то ми отримаємо криву, яка спочатку піднімається вгору - це перші "слабкі" постріли і набір швидкості, потім іде рівна горизонтальна лінія - це швидкість стабілізувалася, і гвинтівка видає серію пострілів з однаковою швидкістю, і, нарешті, крива йде вниз - тиск впав остаточно і потрібно накачування.

Рівна лінія на графіку, де постріли видають однакову швидкість, називається плато.

Завдання кожного стрілка якомога точніше визначити, при якому тиску починається плато і скільки пострілів воно займає, тому що для точної стрільби швидкість повинна бути постійною.

Для цього необхідно виділити час, придбати або позичити хронограф, або відправитися в тир, де є хронографи, і скласти свій графік швидкостей, пострілів і тиску. Нанесіть на графіку швидкості на вертикальній шкалі, а на горизонтальній - порядкові номери пострілів і відповідний тиск при цьому.

Позначте початок рівною пологою лінії плато, запам'ятайте значення тиску (на нашому умовному графіку - це 185 атмосфер) і в майбутньому не накачуйте вашу гвинтівку вище цього значення. Відзначте кінець плато на графіку, запам'ятайте кількість пострілів від початку плато до кінця (на нашому графіку це 14 пострілів), і надалі не перевищуйте цю кількість пострілів. У гвинтівці ще буде залишатися тиск, але як уже говорилося, гвинтівку можна і навіть потрібно зберігати під тиском.

Побудувати свій графік вкрай важливо. По-перше, ви будете накачувати гвинтівку до певного значення, а не по максимуму. Якщо ви накачуєте насосом, це заощадить сили, якщо балоном - заощадить кількість заправок. Також це заощадить вам кулі, у вас не буде перших "слабких" пострілів. По-друге, ви будете зупиняти стрілянину не коли кулі почнуть падати, а заздалегідь, що, знову ж таки, заощадить кулі, сили на насос або кількість заправок балона. Ви станете робити тільки ефективні постріли і робити тільки ефективні заправки. Кулі при цьому будуть летіти з однаковою швидкістю, що забезпечить точність попадань.

У зв'язку з вищесказаним не можна не згадати про редукторні гвинтівки. Будувати графік плато актуально тільки для прямоточних PCP, де повітря подається безпосередньо з резервуара в канал ствола. У редукторних гвинтівках для вирішення проблеми перших "слабких" пострілів між стволом і резервуаром знаходиться камера редуктора, де тиск стабільний (приблизно 90 атмосфер, але цей параметр можна настроїти). Після падіння тиску, коли так званий заредукторний тиск стає менше, ніж тиск в камері редуктора, гвинтівка починає працювати як прямоточна. Потужність редукторних гвинтівок нижче, ніж у прямоточних, а ціна вища, і вони не користуються великою популярністю. Стрілку краще один раз витратити час на побудову графіка, але не жертвувати потужністю.

Звичайно, коли ми говоримо про серії пострілів з однаковою швидкістю, ми це робимо свідомо, щоб більш доступно пояснити принцип плато. В реальності швидкості всередині плато видадуть розкид в деяких межах. Ось справжній, а не умовний, графік стрільби:

Рекомендується виділити плато з коридором до 10 м/с, або, як кажуть професіонали, в 10 "мисів", тобто розкид швидкостей в плато не повинен перевищувати 10 м/с, що цілком прийнятно, наприклад, для полювання або стрільби по шкідникам.

У разі, як на графіку, рекомендується закачувати гвинтівку не вище 175 атм і виробляти не більше 27 пострілів.

Тим не менш, якщо мова йде про точну стрільбу по паперових мішенях, то бажано укластися в коридор 5, а то і в 2 "миса". Іноді стрільцям для цього доводиться налаштовувати гвинтівку: послабляти або підсилювати пружину клапана, злегка ускладнити ударник, вдаватися до допомоги обчислення балістичного калькулятора і т. д.

Зверніть також увагу на важливу деталь - плато для різних куль буде різним. Взагалі вважається, що кожен ствол індивідуальний і підбір куль під нього також індивідуальний. Наприклад, кулі різних виробників однакової форми та однакової ваги можуть показувати хорошу кучність, але при цьому одні будуть потрапляти точно в ціль, інші бити вище або нижче. Рекомендується підібрати "свої" кулі і надалі стріляти тільки ними.

На закінчення, для повноти інформації, згадаємо про історію технології PCP. Хоча на сьогоднішній день вона є найпрогресивнішою системою, виникла технологія напрочуд давно, не менше 400 років тому.

Ще на початку XVII століття в книзі з артилерії, виданої в Парижі в 1607 році, описується пневматична рушниця, до якої кріпиться балон зі стисненим повітрям.

 

 

Особливе місце в історії розвитку PCP пневматики, і пневматики взагалі, займає розроблена австрійцем Бартоломео Жирардоні серійна багатозарядное рушниця з балоном у формі прикладу, представлена в 1779 році.

 

 

Балон-приклад попередньо накачувався на стоянці, і таких балонів високого тиску у солдатів було кілька. Скорострільність досягала 20 пострілів в хвилину. Для порівняння, що представляла з себе стрільба з вогнепальної зброї в той час - це засипати порох, забити пиж, закотити кулю, забити пиж, насипати порох на полиці, і так кожен постріл. Скорострільна, малошумна, відносно легка, несприйнятлива до дощу і снігу зброя, що не вимагала пороху, вбивала людину з відстані ста кроків. Озброєні цими PCP австрійські прикордонники наносили наполеонівській армії великих втрат. Наполеон розпорядився нещадно вішати на місці всіх, у кого знайдуть таку рушницю, а також наказав знищити саму можливість виробництва.

Чи виною були дії Наполеона, чи позначилася секретність технології зброяра, але після смерті Жирардоні виробництво цих рушниць та їх застосування в армії, дійсно, звелися нанівець, хоча очевидні переваги зразків на той час могли забезпечити йому гідне місце серед армійської стрілецької зброї. Як би там не було, з тих пір стрімкий розвиток вогнепальних засобів ведення бою практично повністю витіснили пневматику з бойових дій.

 

 

Інші статті
Контакти
+380 (99) 604-41-77
Vodafone
+380 (68) 975-37-51
КиївСтар
+380 (63) 486-95-69
Lifecell
бульвар Вацлава Гавела, 8, Київ, Україна
АНТАРЕС
+380634869569
менеджер

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner