Газобалонні пістолети за типами зведення
Мета цієї статті - попередити покупця, якщо він бачить в інтернеті або в магазині на упаковці в описі до пістолета "напівавтоматичний" або "подвійної дії", то не варто лише на підставі цього робити висновки і поспішати купувати зброю, а спершу слід з'ясувати наявність блоубека або попереднього зводу, оскільки від цього суттєво залежить зручність стрільби, її точність і потужність.
Дійсно, плутанина в типах зведення пневматичних пістолетів існує як з боку експертів і любителів, так і з боку виробників пневматичного зброї, але ця стаття дасть уявлення про те, які бувають типи і чим відрізняються.
Наприклад, напівавтоматичний вогнепальний пістолет - це пістолет, у якого курок після пострілу автоматично (за допомогою відкинутого назад затвора) стає на бойовий звід. Менше з тим, компанія Crosman застосовує це значення (semi-auto - напівавтоматичний, англ.) до пневматичних моделей з нерухомим затвором, в яких курок стає на бойовий звід не самостійно, а при натисканні стрільцем на спусковий гачок.
Багато експертів називають пістолетами подвійної дії ті моделі, у яких зведення відбувається двома способами - самозводом від спуску, або вручну відтягнувши на себе курок, за вибором стрільця. А ось шановна компанія Umarex називає Double Action (подвійної дії, англ.) Беретту Elite 2, в якому курок закритий псеводкурком пластикового корпусу, і звести його вручну неможливо, тільки самозводом.
Не менш шановна Gletcher, навпаки, як і вищезгадані експерти, застосовує назву DA (Double Action - подвійної дії, англ.) до пістолетів, де наявні і самозвід, і ручне зведення. Натомість для таких моделей, де немає ручного зведення, а виключно самозвід, Gletcher дає окремий термін - DAO (Double Action Only - тільки подвійної дії, англ.)
Як тут не заплутатися?.. І хто прав - Crosman, Umarex або Gletcher, або хтось ще?
Давайте класифікуємо типи зведення для вогнепальної зброї:
- Автоматичне - принцип стрільби з автоматів або кулеметів чергами; стрілець натискає на спуск, і стрілянина триває доти, доки він його не відпустить, (або поки не спрацює відсікач, скорочуючи чергу до 3-5 пострілів в цілях економії, зменшення розкиду і щоб уникнути перегріву). Стрільба ведеться повністю автоматично без участі стрілка, поки натиснутий спуск.
- Напівавтоматичне - використовується повсюдно в сучасній зброї при стрілянині одиночним вогнем; після натискання на спуск відбувається постріл, потім відходить назад затвор під дією порохових газів (або через газовідвідну трубку, або просто від руху гільзи в протилежний від напрямку кулі бік) і зводить курок для здійснення чергового пострілу. Це напівавтоматичний процес, бо на відміну від автоматичного, тут стрілець повинен сам натиснути на спуск, потім курок буде зведений автоматично після пострілу. то ж у напівавтоматичних пістолетів курок зводиться самостійно після кожного пострілу, але як тоді бути з самим першим пострілом? Є кілька варіантів, дивіться нижче.
- Одинарної дії - для здійснення першого пострілу потрібно попередньо звести курок вручну, пальцем, або пересмикнувши затвор. Такий принцип називається одинарної дії: натискання на спуск виконує одну функцію, функцію самого пострілу.
- Подвійної дії або самозводом - на відміну від одинарної дії, натискання на спуск при першому пострілі виконує дві функції, дві дії: перша, відводить курок на звід, потім друга, виробляє постріл. Зауважимо, що багато стрільців знаходять цей принцип неприйнятним, оскільки перше натискання на спуск стає незвично тугим порівняно з подальшими пострілами в напівавтоматичному режимі, коли курок вже сам стає на бойовий звід. Це важливо при застосуванні в поліцейських операціях або солдатами в бою, бо перший постріл з незвично тугим спуском може пройти повз мети і, тим самим, коштувати стрілку життя.
- Подвійної дії з попереднім взводом - суміщений варіант одинарної і подвійної дії, коли перший постріл можна зробити або самовводом, або попередньо вручну, зводячи курок. І не тільки перший постріл. Наприклад, в револьверах немає напівавтоматичного вогню, і курок не стає на взвод автоматично. Він, по вибору, або зводиться при натисканні стрільцем на спуск, або попередньо сам стрілець пальцем або ребром долоні відводить його назад. Зверніть увагу, що подвійна дія в револьверах робить спуск ще більш тугим, адже він не тільки зводить курок, але також прокручує барабан для зміни патрона. Відзначається, що точний постріл з револьвера самовзводом зробити дуже складно, для деяких стрільців навіть неможливо, тому в таких випадках застосовують попереднє ручне зведення. Таким чином, самозвод можна використовувати для скорострільності, а також у випадках, коли необхідно вистрілити максимально швидко, навіть на шкоду точності, а попереднє зведення можна застосовувати для точних влучань.
Тепер перейдемо до пневматичної зброї. Зверніть увагу, що наш сайт не може бути істиною в останній інстанції і, тим більше, пропонувати стандартизацію всім світовим виробникам пневматики. Ми наводимо нашу власну класифікацію, яка може не збігатися з вашою власною думкою, думкою фахівців, продавців та виробників. Менше з тим, вона допоможе вам краще розібратися в фільтрах і характеристики пістолетів на нашому сайті. Отже:
- Автоматичне зведення, стрільба чергами - в моделях з системою Blowback, де частина газу витрачається на відкидання затвора назад для зведення курка. Крім постановки курка на звід блоубек виконує декоративну функцію реалістичної копії бойової зброї з рухомим затвором. Відповідно, потужність пострілу падає, початкова швидкість нижче, ніж у моделей без блоубека, причому в деяких значно нижче. Поки натиснутий спуск, пістолет або гвинтівка вистрілює боєприпас чергами. Перший постріл проводиться або самозводом, або з попереднім ручним зводом курка, в залежності від реалізації виробником у кожній конкретній моделі.
- Напівавтоматичне зведення - те ж саме, що і автоматичне, але для одиночного вогню, і теж тільки у моделей з системою Blowback. Тут слід зауважити, що блоубек за своїм функціоналом насправді близький до вогнепальної напівавтоматичної зброї, але компанія Gletcher відносить такі пістолети до типу SA (Single action - одинарної дії, англ), бо перший постріл в їхніх пневматичних пістолетах з системою блоукбек вимагає ручного зведення курка. Ми ж вважаємо, що блоубек слід відносити до автоматичного і напівавтоматичного зведення. А термін "одинарна дія" ми в пневматиці взагалі не застосовуємо, тому що ані в сучасній вогнепальній зброї, ані в пневматичній в чистому вигляді без автоподачі або подвійної дії він не присутній.
- Подвійної дії або самозводом - при натисканні стрільцем на спуск виконується дві дії: зведення курка і постріл. Використовується в більшості пневматичних пістолетів. Звести курок вручну неможливо, лише самозводом при натисканні на спусковий гачок.
- Подвійної дії з попереднім зводом - можливість стрільби на вибір як самозводом, так і попередньо вручну поставивши курок на звід. Зверніть увагу, існують моделі пістолетів без системи блоубек, але з рухомим затвором, який при пострілі не рухається, проте його можна пересмикнути вручну для попереднього зводу курка й досилання сталевої сферичної кульки в ствол.
Моделі з блоубеком відрізняються меншою потужністю; хоча у них не тугий спуск, через пересмикування затвора під час пострілу точність стрільби знижується. Вартість значно перевищує аналоги без блоубека.
Моделі подвійної дії добре застосовуються для скорострільності, але через тугий спуск може страждати точність.
Моделі подвійної дії з можливістю попереднього зведення - найкращий варіант для любителів точної стрільби. Можна застосовувати подвійну дію для скорострільності, а для точності переходити на ручне зведення, полегшуючи спуск. Також зручно стрільцям, яким не вистачає сил натиснути на спусковий гачок (Ви несете особисту відповідальність за передачу зброї для стрільби дитині! Не відходьте від дитини і будьте гранично уважні, а також одягніть на дитину захисні окуляри.) Вартість, відповідно, дещо вище, ніж аналогів тільки подвійної дії без попереднього зведення.
Для повноти потрібно згадати також затворну затримку, що іноді застосовується як у пістолетах з блоубеком, так і в моделях подвійної дії з попереднім зводом. Затворна затримка - це можливість автоматично поставити рухомий затвор на фіксатор в крайньому задньому положенні по закінченні боеприпасу в магазині.
При звільненні фіксатора пружина повертає затвор у переднє положення, додатково досилаючи сферичну кульку в с.твол. У пістолетах подвійної дії з попереднім зводом можна вручну звести курок замість застосування пальця або ребра долоні. У пістолетах з блоубеком затвор автоматично стає на затворну затримку по закінченні боєприпасу, що дозволяє своєчасно закінчити стрілянину без зайвої витрати газу вхолосту і замінити боєкомплект.
Звертайте увагу на вищевикладені нюанси при виборі зброї і тримайте хвіст пістолетом!
- Фото з усіх боків: Пневматичний пістолет Borner PM49 Пістолет Макарова ПМ газобалонний CO2 120 м/с Борнер ПМ49Тут можна знайти не професійні, але інформативні фотографії, що дають повне уявлення про зовнішній вигляд даної моделі.Повна версія статті
- Фото з усіх боків: Пневматичний пістолет KWC PM KM44DHN Пістолет Макарова ПМТут можна знайти не професійні, але інформативні фотографії, що дають повне уявлення про зовнішній вигляд даної моделі.Повна версія статті